Przewodnik

Dojazd Albania

Sama Albania nie jest tak popularnym kierunkiem podróży jak inne kraje bałkańskie (Czarnogóra czy Chorwacja), ale to się już zmienia. W pierwszej dziesiątce krajów które cieszą się w 2019  r. największą popularnością wśród turystów polskich jest właśnie Albania.

Wyprawa z Polski samochodem do Sarandy zajmuje ponad 20 godzin. Podróż jest długa, ale ma też swoje plusy.  Po drodze do Albanii można odwiedzić wiele ciekawych miejsc. Najszybsza trasa z Warszawy prowadzi przez: Ostrawę, Brno, Bratysławę,  Budapeszt, Belgrad, Nis, Saloniki, Joaninę (Grecja)i przejście graniczne -Kakavia. Jeżeli planujemy jeden nocleg to najlepiej zarezerwować go w połowie drogi np. w Belgradzie, czy Niszu.

Do Albanii można wjechać na podstawie dowodu osobistego- mimo, że kraj ten nie jest w Stefie Schengen. Obowiązkowe jest posiadanie Zielonej Karty.

Alternatywne trasy mogą prowadzić też przez Macedonię, Czarnogórę i Kosowo.

Plaże

Plaże Albanii należą do najpiękniejszych w Europie. Wiele z nich jest jeszcze nie odkrytych dla turystów. Te najpiękniejsze – w naszej ocenie- położone są na południe od Wlory i ciągną się aż do granicy z Grecją. Szczęśliwie, w okolicach Sarandy mamy wiele plaż, gdzie możemy cieszyć się pięknymi widokami i krystalicznie czystą wodą.

O tych godnych polecenia,znajdujących się w pobliżu Sarandy, poniżej:

KSAMIL

Plaże położone w miejscowości Ksamil przez wielu są porównywane z Wyspami Bahama, czy Karaibami. Ta część Albanii z piaszczystymi plażami, zatoczkami i znajdującymi się w ich pobliżu wyspami uznawana jest za najatrakcyjniejszą turystycznie część riwiery. W sezonie bardzo tłoczno.

PASQYRAT

Położona w połowie drogi do Ksamilu. Piękna plaża otoczona skałami. Zjazd do plaży jest dość stromy, na dole tuż przy samej plaży mamy do dyspozycji dużo miejsc parkingowych. Niedaleko znajduje się także urocza plaża Pulebardha.

KAKOME

Plaża, która zdecydowanie zasługuje aby ją odwiedzić. Niestety plaża jest prywatna i aby dostać się na nią musimy zapłacić za wstęp (w 2019 było to 10 Euro za parasol i 2 leżaki).

KROREZ

Dostępna w zasadzie tylko od strony morza. Można się na nią dostać łodzią m.in. z Sarandy. Dzięki temu, że dostęp do niej jest utrudniony plaża zachowała swój dziewiczy charakter. Położona jest tuż obok plaży Kakome. Możliwe jest dotarcie do niej też pieszo, ale to już wyprawa górskim szlakiem z położonej na północ plaży Lukowa i niewiele osób się na to decyduje.

Lukowe

Piękna i duża plaża z krystalicznie czystą wodą.